Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію



Партнери
Опитування
Опитування

Чи корисний для Вас портал БудЕксперт?

Програма БудЕксперт
Програма БудЕксперт
БудЕксперт від 23.11.2013
Кредит на придбання нерухомості на вторинному ринку, металопластикові вікна та вхідні броньовані двері
БудЕксперт від 09.11.2013
Купівля житла у Львові, кредит на енергозбереження, тепла плівкова підлога
БудЕксперт від 26.10.2013
Програма іпотечного кредитування житла, сонячні колектори
БудЕксперт від 12.10.2013
Кредит під заставу майна, утеплення житла екологічно чистою фітоплитою з очерету
БудЕксперт від 28.09.2013
Обмеження готівкових розрахунків, теплоізоляція даху мінеральною ватою
БудЕксперт від 21.09.2013
Тепле житло на ринку нерухомості, конденсаційний газовий та твердопаливний котли
Дах - Покрівельні матеріали
Укладання металочерепиці, утеплення
Дах - дерев'яна конструкція
Обробка деревини, покрівельний пиріг
Цегла як будівельний матеріал
Виробництво, технічні характеристики
Ринок камінів
Паливо для камінів, обслуговування, дизайн
Металопластикові вікна
Виробництво, вибір, експлуатація
Бруківка
Виробництво, укладання, дизайн
Сонячні колектори
Принцип дії, монтаж, обслуговування
Як встановити басейн власноруч і лише за годину?
Встановлення та догляд
Двері – візитна картка помешкання
Встановлення та догляд
Утеплення будинку пінопластом
Експлуатація та догляд
Утеплення будівель
Утеплювальні матеріали, технології, види утеплювачів
Каналізація приватного будинку
Опис, вимоги, монтаж
Автоматичні гаражні ворота
Типи, конструкція, автоматика воріт
Електроінструменти
Дрилі, лобзики, болгарки, перфоратори, шуруповерти
Кахельна плитка
Перевірка якості, укладка, догляд
Розумний будинок
Проектування системи, управління, безпека
Фільтри для води
Види фільтрації, різновиди, виробники та ціна
Водовідведення та зберігання води
Труби, баки для води
Мансардні вікна
Конструкція, аксесуари, користування
Натяжні стелі
Види, монтаж, оздоблення, вартість та догляд
Вибір душової кабіни
Тип кабін, встановлення, догляд
Вибір каміна
Топки, облицювання, аксесуари, обслуговування
Останні новини
Останні новини
Україна планує використовувати для відбудови відходи від руйнувань
02.02.2024р.

Згідно з даними органів місцевого самоврядування, на...

SoftServe розроблятиме для NASA технології будівництва на Місяці
02.02.2024р.

SoftServe від січня 2024 року розроблятиме технології...

Пільгова іпотека в "єОселі": тепер можна купити не тільки квартири, а й будинки
02.02.2024р.

З 30 січня за пільговою іпотекою в "єОселі" можна буде...

Революція будівельної галузі: у США придумали, як виготовляти екологічно чистий бетон
07.01.2024р.

Виробництво бетону є одним із провідних джерел...

6583
31.05.2011р. |
Контраст температур. Баня чи сауна?
Парильні влаштовують у заміських будинках і на дачних ділянках. Більше того, нині навіть у салонах краси пропонують скористатися послугами бані чи сауни. Загалом гарячий відпочинок вважають одним з відпочинків майбутнього.

Отож, пропонуємо інформацію про кілька видів гарячого відпочинку:
– російську баню з досить високою вологістю повітря;
– римську чи турецьку лазні з гарячим повітрям і низькою вологістю;
– сауну (фінську лазню) із сухим гарячим повітрям і невисокою вологістю, з обов'язковим водяним чи повітряним охолодженням;
– інфрачервону сауну.

Сауна або баня
Навряд чи є краще місце для підтримання здоров’я і краси, ніж сауна або баня. Різниця між сауною та російською банею – в різних режимах температури і вологості. У сауні жарко (70–110°С) і сухо (вологість 5–7%). У бані ж, навпаки, тепло (40–65°С) і дуже вогко (вологість – 50%). Зрозуміло, що що вища температура, то сухішим має бути повітря, аби не завдати шкоди шкірі і системі кровообігу. Для багатьох суттєвої різниці між банею та сауною немає. За словами фахівців, схожість їх у тому, що обидві призначені для виведення шлаків з організму шляхом потовиділення. Спільний оздоровчий ефект сауни і бані полягає в контрастній дії на організм тепла і холоду. Після того, як тіло сильно прогрілось, треба обов’язково охолодитися.
До речі, саме тому вважають, що російська баня наближеніша до природних для людського організму умов і надає меншу шокову дію, чим фінська сауна. Температура в російській бані, зазвичай, приблизно 55–70 С0, лише на верхній полиці парильні температура піднімається до стоградусної позначки. У російській бані камені розташовують усередині печі за закритими дверцятами, які відчиняють лише тоді, коли поливають камені водою. Це дає змогу нагрівати камені в 3–4 рази більше, ніж якби вони лежали відкрито, і водночас підтримувати в парильні не дуже високу температуру.
Фінська сауна влаштована по-іншому. У ній підтримується істотно вища температура, в районі 100 С0 і вище. До того ж, у фінській сауні вологість повітря невисока, від 5 до 20 відсотків. Основний ефект потовиділення в сауні досягається чергуванням сухої пари і холодної води. Камені, на які ллється вода, щоб отримати пару, у фінській сауні лежать відкрито, а не за дверцями. І, звичайно, найважливішою частиною сауни є басейн.

Лазня по–їхньому
Російська баня – це проміжний вид бані за температурними показниками та вологістю між фінською сауною та турецьким хаммамом. Для неї характерно те, що її простір заповнюється насиченою водяною парою, яка створює туман, з температурою у межах 40–45°С (максимум 50°С). Парильня обладнана лавками, розташованими на різній висоті, вибір якої залежить від індивідуальної переносимості тепла. Охолоджування здійснюється різними способами: водою, на свіжому повітрі, снігом.

А що кажуть римляни та турки?

Римська лазня обігрівається сухим гарячим повітрям. Його температура в теплому приміщенні – тепідарії – досягає 40–45°С, а в лаконікумі (кальдарії) – 60–70°С. Гаряче повітря підводять до підлоги або через отвори у стінах. Обидва приміщення обладують дерев’яними лавками, розташованими на різній висоті. Охолоджування здійснюється в басейнах з різною температурою води. «У Константинополі, – розповідає Ігор Бідник, директор „Центру здоров'я і краси”, – римські терми були видозмінені й одержали назву турецьких лазень. Підлога у них підігрівалась гарячим повітрям, потім його поливали гарячою водою, у результаті утворювалася пара. Особливістю римської терми є те, що у ній усе повинно бути виготовлено з каменю (граніту, базальту, мармуру тощо)».

Турецька лазня – хаммам (від арабського – "розповсюджує тепло") – відрізняється від російської та фінської своїм пристроєм і дією. Турецька (арабська) лазня має приміщення з температурою повітря 50 і 40°С, а вологість повітря регулюється зігріванням води в казанах. Охолоджування проводиться у спеціальному приміщенні обливанням водою з температурою, що поступово знижується, або під час перебування у приміщенні з кімнатною температурою. Велика вологість і середня температура повітря (до 500С), підігріває підлоги, стіни і лежанки (супи) створюючи атмосферу м'якого тепла і комфорту. Опалюють лазню гарячою парою, яка надходить через отвори у стіні на висоті 1,5 м від підлоги. Стеля у формі купола дає змогу парі, перетворившись на краплі, стікати по стінах униз.

Традиційно турецькі лазні будують за принципом долоні: як навколо долоні розташовані п'ять пальців, так і центр парильні оточують – п'ять ніш, температура в кожній з яких поступово підвищується. Починається лазнева процедура з прогрівання в передбаннику, потім у парній на гарячих кам'яних супах. Після розслаблювального масажу приймають мильні процедури, причому велика увага приділяється розтирання жорсткою мочалкою – це додатковий масаж і пілінг.

Фінська баня (сауна) характеризується гарячим повітрям з температурою до 100°С і відносно низькою вологістю. Сауна обладнана ступінчастими лавками на різній висоті, що уможливлює перепад температур від 65 до 90°С. Перед виходом з парильні для механічного роздратування шкіру стьобають віниками або іншими засобами. Охолоджування проводять на свіжому повітрі або у воді. «Ефект класичної фінської сауни, – розповідає Ігор Бідник, – базується на чергуванні дії сухого жару (80–100 С0) і холодної води. Під час першої фази тіло інтенсивно потіє. Внаслідок цього посилюється приплив крові до шкіри, з організму виводяться шлаки, шкіра очищається. Після відвідування сауни варто скупатися у холодній воді, або, якщо є така можливість, обтертися снігом. Такі процедури бадьорять, зміцнюють кровоносні судини, сприятливо впливають на імунну систему і систему кровообігу. Особливістю фінської сауни є те, що її виготовляють з дерева. Ми використали матеріал вільхи, за порадами фахівців з облаштування саун він найкраще підходить для цього виду саун».

Інфрачервоні кабіни – це здорове тіло
Щоб піклуватися про красу і здоров'я нашого тіла, ми вдаємося до допомоги додаткових засобів (тренажери, косметичні процедури, SPA, масажисти, басейн, сауна). Одним з таких засобів турботи про здоров’я і красу є інфрачервона сауна або інфрачервона кабіна, яка не має нічого спільного зі звичайною сауною і банею. Особливість ІЧ-кабін у тому що незважаючи на глибоке прогріванння тіла, температура всередині не перевищуе 40–60°С. Водночас кількість поту, виділеного протягом півгодини сеансу, буде в 2–3 рази більша, ніж у сауні, і відбувається глибоке очищення організму.
„Нині, – розповідає Ігор Бідник, – ні російською банею, ні сауною нікого не здивуєш. Хіба лишень можна почути чергові суперечки про те, який із варіантів корисніший – з парою чи без неї. Інфрачервоні (ІЧ) кабіни – нове слово в цікавому світі саун. За їхню основу взяли відкриття, зроблене майже 40 років тому японським лікарем Тадаші Ішікавою, який відкрив унікальну можливість інфрачервоних нагрівачів. ІЧ-нагрівачі прогрівають людський організм на глибину до 4 см; вони виділяють тепло в достатньо вузькому діапазоні, найсприятливішому для здоров’я людини. Інфрачервону сауну від традиційної сауни і бані, – продовжує розповідати Ігор Бідник, – різнить метод безпосереднього нагрівання тіла людини керамічними інфрачервоними нагрівачами. У звичайних саунах спочатку розігрівають камені, потім ті розігрівають повітря, а наостанок відбувається поверхневе нагрівання тіла гарячим повітрям. Інфрачервона енергія в інфрачервоній сауні передається хвилевим способом, глибоко проникає у тканини організму і ефективно їх прогріває. Допомога у боротьбі з целюлітом і зайвою вагою, полегшення страждань хворих ревматизмом і артритами, відновлення кольору і стану шкіри, пришвидшення лікування слідів від ударів, профілактика застудних захворювань – це далеко не повний перелік «заслуг» інфрачервоної сауни.
Крім оздоровчого ефекту, – консультує Ігор Бідник, – ІЧ-сеанси мають ще і значний косметичний ефект: очищають шкіру, розкривають усі пори, пришвидшують процес видалення відмерлих клітин. Шкіра стає пружною та еластичною, зникають вугрі, прищі, екземи. ІЧ-прогрівання сприяє швидшому загоєнню ран і забоїв, розсмоктуванню гематом. ІЧ-промені пом’якшують, а інколи навіть допомагають розсмоктуванню шрамів і подряпин, розгладжують зморшки.

Варто знати:
Віник – атрибут російської бані, а не сауни. У сауні його листки миттєво скручуються, стають дуже жорсткими і можуть подряпати тіло. Водночас заносити, скажімо, до фінської парильні ємність із водою, щоб вмочувати у неї віник, також не можна – це підвищує вологість і шкодить мікроклімату.
Перш ніж зайти до парної, бажано помитися під теплим душем. Але в жодному разі не мочити голову, оскільки, це загрожує тепловим ударом. Після душу варто витертися насухо.
Зайшовши до парильні, не вилазьте одразу на верхню полицю – до високої температури слід звикати поступово. Пірнати у басейн краще після другого чи третього заходу. Після першого краще обмежитися прохолодним душем.

ПОРАДА ДЛЯ ГОСПОДАРЯ: Баня або сауна – що краще вибрати?
Коли перед господарем постає вибір – баня чи сауна, фахівці радять спершу добре зважити всі „за” чи „проти” конкретного виду гарячого відпочинку. Одним з багатьох основних показників є, наприклад, медичний. Приміром, сауна вирізняється низькою вологістю повітря, яке тут нагрівається досить сильно – до 90–120С0. Це досить агресивне середовище для організму, і людям з серцево-судинними захворюваннями варто добре подумати перед походом у сауну. У лазні повітря набагато вологіше, однак і температура його нижче – 70 С0. Слід зауважити, що у бані, наприклад, відпочинок буде активнішим, адже тут людина рухається, париться, миється, а у сані навпаки – кращим рішенням буде повний спокій і релаксація.
Проект. При виборі проекту варто зосередити свою увагу на тому, чи є можливість підлаштувати цей проект „під себе”, оскільки переробка проекту – зайві трати коштів та часу. Власне проект вибирають на підставі кількох чинників – кількості коштів, яку майбутній власник лазні готовий вкласти в неї, розміру земельної ділянки, а також доступного простору для будови. Приміром, велика баня на невеликому клаптику землі або не поміститься, або буде заважати.
Матеріал. „Традиційно, – розповідає п. Михайло, власник львівської бані, – бані роблять з дерева. По-перше, це натуральний матеріал, а по-друге, дерево чудово зберігає тепло. Найкраще для будівництва сауни або бані вибирати деревину нехвойних порід – адже хвойні здатні давати смолу, якою легко обпектися. Найчастіше зустрічаються баньки з абаші, липи і осики. Якщо ж все таки вибирати з хвойних порід дерев, то зверніть увагу на північний ліс зимової рубки. Будують же лазні переважно трьома способами: з оциліндрованих брусів, з бруса і каркасні.
Найдорожче обійдеться будівництво лазні із бруса. Варто звернути увагу на сам брус. Якщо він клеєний – то усадки практично не буде, через особливості його виготовлення. Профільований ж брус – інакше кажучи, відшліфований з усіх боків – не потребуватиме додаткових грошових та часових витрат на обробку, адже виглядає він чудово”.
Єдиний недолік баньки з бруса – це її дорожнеча. Проте, як переконані фахівці, це компенсується міцністю, надійністю та довговічністю. Якщо є можливість, то краще не заощаджувати при виборі матеріалів для будівництва лазні – наприклад, якщо помилитися при проектуванні споруди, то, цілком ймовірно, воно дасть усадку, що, своєю чергою, позначиться на брусі і стійкості конструкції. Незважаючи на високу вартість, більшість з тих, хто займається будівництвом бані, вибирає брус. Адже проекти з його використанням досить легко перепланувати під власні побажання.
„Будівництво лазні або сауни з оциліндрованих колод, – консультує п. Михайло, – трохи складніше та й виглядає така баня ґрунтовніше. Розмітку і планування вільних метрів у внутрішній частині зрубу проводять разом із замовником (майбутнім власником будови). Зруби, зазвичай, робляться із деревини північних лісів. Є й така послуга, як замовлення окремого зрубу, але вже обробкою буде займатися господар лазні.
Починати роботи з оздоблення бань і саун з оциліндрованих колод можна тільки після того, як зруб постояв не менше, ніж півроку. За цей час він дасть усадку, а також набуде необхідної форми та якості. Можна побудувати баню і з колод ручної рубки. Це дуже тривалий процес, зате такі колоди не деформуються. Бані з колод прийшли до нас від наших предків-слов’ян, і цей вид будівель можна назвати справжнім «довгожителем».
Каркасні бані – найекономніший і найдоступніший нині варіант. Нинішні технології та сучасні можливості роблять каркасні бані найгнучкішим і найшвидшим способом побудови. Серед недоліків каркасних будівель – те, що вони тримають тепло дещо гірше, ніж інші. Проте це компенсують проекти, що передбачають невеликі розміри саун і лазень. Вони з легкістю помістяться навіть на невеликому городі. Каркасна основа також виготовляється в найкоротші терміни, а її вартість відносно невисока. Її обшивають щитами – і банька практично готова, справа тільки за внутрішньою обробкою.

Підготувала Наталія РИБАЧОК
Теги та ключові фрази
http, температура тіла в сауні, чи піднімається температура тіла в сауні, баня і сауна різниця, вологість в сауні, сані бані, вологість і температура в сауні, баня чи сауна, різниця між баньою і сауною, Температура і вологість в сауні
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку




Інші статті
18.08.2020р.

В условиях постоянного роста цен на коммунальные услуги вопросы экономии стоят остро. Расскажем, что можно сделать для сокращения затрат на отопление в зимнее время года.

29.09.2022р.

Чи потрібно робити проект по опаленню перед будівництвом?

Для створення комфортних мікрокліматичних умов в холодний період року, необхідно, передбачати систему опалення в будь-якому будинку. Перед початком будівництва виникає питання опалення будинку та вибору системи опалення. Для комфортного функціонування будинку необхідно виконати проект системи опалення.

05.11.2020р.

Оновлюємо вигляд батарей

Є «народна прикмета»: пожовкле листя вкрило алеї – пора оновлювати батареї. І справді – кращої нагоди може вже й не бути. Якщо на радіаторі хоча б трохи десь проступила іржа, відлущилася фарба, потріскалося чи пожовтіло покриття – не баріться й перефарбуйте його негайно.

04.05.2020р.

Экономное и комфортное отопление: как выбрать

Сегодня частный дом можно обогреть различными способами. Среди них наиболее выделяются с применением твердотопливных котлов и тепловых насосов. В данном обзоре мы попробуем подробнее рассмотреть какой из данных вариантов отопления частного дома является более эффективным. Какой из двух возможных вариантов окажется экономичнее? Если вы еще не решили, какой из них предпочесть, давайте сравним их особенности. Чтобы сделать правильный выбор, необходимо учесть достоинства и недостатки каждого из вариантов. Для принятия правильного решения необходимо учесть цену покупки, эксплуатационные расходы, удобство эксплуатации и многие другие факторы.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.budexpert.ua (для інтернет ресурсів з гіперпосиланням) обов'язкове.