Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію



Партнери
Опитування
Опитування

Чи корисний для Вас портал БудЕксперт?

Програма БудЕксперт
Програма БудЕксперт
БудЕксперт від 23.11.2013
Кредит на придбання нерухомості на вторинному ринку, металопластикові вікна та вхідні броньовані двері
БудЕксперт від 09.11.2013
Купівля житла у Львові, кредит на енергозбереження, тепла плівкова підлога
БудЕксперт від 26.10.2013
Програма іпотечного кредитування житла, сонячні колектори
БудЕксперт від 12.10.2013
Кредит під заставу майна, утеплення житла екологічно чистою фітоплитою з очерету
БудЕксперт від 28.09.2013
Обмеження готівкових розрахунків, теплоізоляція даху мінеральною ватою
БудЕксперт від 21.09.2013
Тепле житло на ринку нерухомості, конденсаційний газовий та твердопаливний котли
Дах - Покрівельні матеріали
Укладання металочерепиці, утеплення
Дах - дерев'яна конструкція
Обробка деревини, покрівельний пиріг
Цегла як будівельний матеріал
Виробництво, технічні характеристики
Ринок камінів
Паливо для камінів, обслуговування, дизайн
Металопластикові вікна
Виробництво, вибір, експлуатація
Бруківка
Виробництво, укладання, дизайн
Сонячні колектори
Принцип дії, монтаж, обслуговування
Як встановити басейн власноруч і лише за годину?
Встановлення та догляд
Двері – візитна картка помешкання
Встановлення та догляд
Утеплення будинку пінопластом
Експлуатація та догляд
Утеплення будівель
Утеплювальні матеріали, технології, види утеплювачів
Каналізація приватного будинку
Опис, вимоги, монтаж
Автоматичні гаражні ворота
Типи, конструкція, автоматика воріт
Електроінструменти
Дрилі, лобзики, болгарки, перфоратори, шуруповерти
Кахельна плитка
Перевірка якості, укладка, догляд
Розумний будинок
Проектування системи, управління, безпека
Фільтри для води
Види фільтрації, різновиди, виробники та ціна
Водовідведення та зберігання води
Труби, баки для води
Мансардні вікна
Конструкція, аксесуари, користування
Натяжні стелі
Види, монтаж, оздоблення, вартість та догляд
Вибір душової кабіни
Тип кабін, встановлення, догляд
Вибір каміна
Топки, облицювання, аксесуари, обслуговування
Останні новини
Останні новини
Україна планує використовувати для відбудови відходи від руйнувань
02.02.2024р.

Згідно з даними органів місцевого самоврядування, на...

SoftServe розроблятиме для NASA технології будівництва на Місяці
02.02.2024р.

SoftServe від січня 2024 року розроблятиме технології...

Пільгова іпотека в "єОселі": тепер можна купити не тільки квартири, а й будинки
02.02.2024р.

З 30 січня за пільговою іпотекою в "єОселі" можна буде...

Революція будівельної галузі: у США придумали, як виготовляти екологічно чистий бетон
07.01.2024р.

Виробництво бетону є одним із провідних джерел...

15655
05.12.2011р. |
Покрівельні системи сніготанення
Необхідність використання системи сніготанення часто є наслідком облаштування нераціональної покрівлі. Ще на стадії проектування можна уникнути багатьох неприємностей, пов'язаних із процесом льодоутворення на покрівлях і звести до мінімуму витрати на систему сніготанення. Правильне проектування покрівлі з урахуванням її особливостей та природних умов регіону, де використовуватимуть систему сніготанення, дасть змогу запобігти обледенінню дахів і водостоків.


Для чого необхідні покрівельні системи сніготанення

Розглянемо основні процеси, від яких залежить процес льодоутворення. Це тепловтрати через верхні перекриття будівлі та покрівлю, що призводять до того, що температура центральної частини даху вища, ніж температура зовнішнього повітря. Система водостоків як правило облаштована за проекцією стін будівлі, позбавлена додаткового підігрівання (особливо це стосується ринв). Таким чином, якщо температура зовні мінусова, то температура центру покрівлі може бути плюсовою. Потала вода під шаром снігу стікає у водостоки, де замерзає, блокуючи подальше відведення води. Аби знизити негативний вплив зазначених чинників, необхідно зменшувати втрати тепла через верхні перекриття.

Вода на даху утворюється під час відлиги, коли температура повітря є близькою до нуля. Вночі, при зниженні температури, вода замерзає у водозбірних лотках і водостічних трубах. Коли вдень температура підвищується і сніг на даху починає підтавати, потала вода не може потрапити в труби. Вона стікає повз них і, замерзаючи, утворює бурульки, які можуть пошкодити фасад будинку, вікна і поранити людей, які проходять внизу. Замерзлий лід часто спричиняє деформацію або навіть відриває зовнішні водостоки. А механічне очищення даху взимку не лише ризиковане, а й небезпечне тим, що можна пошкодити саму покрівлю. При використанні системи сніготанення лід і сніг перетворюються на воду, яка стікає на землю. Повністю нагріти весь дах будівлі досить складно, але це і не потрібно.

Завдання системи сніготанення – не в тому, щоб дах повністю був позбавлений снігового покриву, вона має лише забезпечити своєчасне і безперешкодне відведення поталої води з даху.

Змонтована покрівельна система сніготаненняЗастосування кабельних систем опалення для очищення водостоків і звисів даху від льоду є складним як для розрахунків та проектування, так і для монтажу та експлуатації.

Розрахунки показали, що навіть при ідеальному виконанні теплоізоляції і наявності снігового покриву завтовшки всього 10 см, температурний перепад між зовнішнім повітрям і поверхнею покрівлі становить близько 6°С, тобто вже при таких умовах можливе танення снігу та льодоутворення.

Тому бажано, щоб на покрівлі не було умов для накопичення снігового покриву значної товщини. Це означає, що схили покрівлі мають становити не менше 30°, щоб були відсутні внутрішні кути – єндови, горизонтальні майданчики та кишені, тобто покрівля має бути максимально простої конфігурації.


Особливості покрівельних систем сніготанення

Накопичення снігу і льоду на покрівлі може негативно позначитися на її експлуатаційних якостях і скоротити термін слугування. Крім того, можливим є обвал снігу та льоду з даху, що небезпечно. Аби захистити будинок і його мешканців, варто встановити покрівельну систему сніготанення.

 Карниз даху без обладнаної системи сніготанення і з неюПокрив зі снігу та льоду збільшує навантаження на дах і скорочує термін його слугування. За статистикою, майже всі весняні протікання спричинені порушеннями в монтажі покрівлі, а саме утворенням на ній крижаних брил. На сьогодні цю проблему легко вирішити, якщо обладнати дах спеціальною системою.

Звичайно, підігрівати весь дах будинку немає потреби, варто приділити увагу лише проблемним місцям, де виникнення льоду загрожує пошкодженням елементів покрівлі або обвалюванням снігу чи льоду.

Системи сніготанення для плоских і скісних дахів різняться між собою. У першому випадку обов'язково обігрівають усі зовнішні водостічні труби, а також поверхню даху навколо внутрішніх водостоків. У скісних дахах, окрім водостоків, обладнують такими системами звис покрівлі, водозбірні лотки і воронки, мансардні вікна і єндови. Аби запобігти сходженню великої кількості снігу з неопалюваних ділянок, особливо якщо покрівля виконана з металочерепиці, встановлюють спеціальні снігозатримувачі.


Встановлення кабелю на дахах

Кріплення нагрівального кабелю на дахуУзимку на холоднішій нижній частині даху може накопичитися велика кількість снігу й льоду, що поступово ущільнюється і перетворюється на велику крижану брилу (особливо це стосується «теплих дахів»). Із настанням весни або зимової відлиги ця брила може впасти вниз, руйнуючи жолоби та інші елементи конструкції даху та спричинюючи загрозу для пішоходів або об'єктів, розміщених поряд із будинком.

Типова потужність системи сніготанення для даху – 300–350 Вт/м.кв. Для запобігання накопиченню льоду нагрівальний кабель треба встановлювати на краю даху. Покрівлю слід обладнати снігозатримувачами, які унеможливлять лавиноподібне ковзання снігу її поверхнею й зривання нагрівального кабелю. Зазвичай їх встановлюють на відстані 50–100 см від краю даху. Нагрівальний кабель укладають ближче до краю даху витками у напрямку снігозатримувачів – важливо, щоб кабель був укладений саме так, а не у вигляді суцільної лінії вздовж краю даху. Кабель надійно закріплюють із необхідним інтервалом, оскільки система сніготанення призначена для використання в суворих погодних умовах. У деяких випадках поверх кабелю укладають захисні листи, виконані з того ж металу, що й основна покрівля. Це захищає кабель від механічних пошкоджень, прямих сонячних променів, опалого листя, насіння тощо.


Встановлення кабелю в ринвах й водостоках

Нагрівальний кабель у водостічній трубіКількість встановлюваних ліній кабелю в жолобі залежить від необхідної потужності. Для «холодного даху» з підвісними водостоками, для жолобів діаметром 10–15 см достатньо 2 ліній кабелю сумарною потужністю 30–40 Вт/м. При великих діаметрах кількість ліній кабелю відповідно збільшують. Для порівняння, необхідна потужність для «теплих дахів» – від 50–70 до 100 Вт/м, відповідно, встановлюють 3–4 лінії кабелю. У жолобах і водостоках можна встановлювати різні нагрівальні кабелі, але здебільшого для ринви і найближчого водостоку використовують один і той самий кабель. У жолобах діаметром 10–15 см нагрівальні кабелі встановлюють на певній відстані за допомогою спеціального пластикового кріплення.

У водостічних трубах встановлюють оцинкований металевий ланцюг, до якого приєднують спеціальні пластикові кріплення. Якщо довжина кабелю в трубі не перевищує 50 см, його можна кріпити без металевого ланцюга. Пластикові кріплення встановлюють приблизно через кожні 30 см – по 3 штуки на 1 м довжини. Можна використовувати для кріплення кабелю металеву монтажну стрічку. Крім того, для встановлення кабелю у водостоках використовують трос. При цьому кабель закріплюють за допомогою спеціального металевого затискача. Використовуючи саморегульований нагрівальний кабель для покрівельних установок, на 1 м жолоба й водостоку досить використати 1 м кабелю. Для саморегульованих нагрівальних кабелів у водостоку не потрібен металевий ланцюг.

 


Температурний діапазон роботи системи сніготанення

Кріплення кабелю у водостічній трубі на подвійній монтажній стрічціТемпературний діапазон роботи системи сніготанення зазвичай становить +2 ...–10°С. Однак, часто трапляється, що й при +2°С після мокрого снігу з дощем і вітром утворюється лід. Хоча в природі сніг не тане вже при 0°С, на покрівлі ситуація трохи інша. Дах, навіть спроектований та утеплений за всіма правилами, все-таки пропускає тепло. І сніг, що лежить на ньому, може підтавати і при нижчій температурі повітря.

При температурі нижче –10°С робота систем сніготанення зазвичай не потрібна (в морозну погоду лід не утворюється і опадів менше).


Склад покрівельних систем сніготанення

Установка для боротьби з обледенінням має налічувати надійний, розподілений великою площею нагрівач, систему керування і систему електроживлення, що має захисні функції. Нагрівач має легко монтуватися на покрівлі будь-якого типу, бути електробезпечним, вологозахищеним, стійким до дії прямих сонячних променів, досить міцним, ремонтопридатним.

Комплект системи сніготанення «Devi»Більшість систем сніготанення – дротяні. Автоматичний режим сніготанення забезпечує спеціальний пристрій – терморегулятор. У системі сніготанення є кілька датчиків, у тому числі такі, що вимірюють не лише температуру, а й вологість. Окрім того, такий терморегулятор може керувати двома окремими зонами сніготанення.

При монтажі на великих будівлях повна потужність установки становить, як правило, кілька десятків кіловат. Проблема економії електроенергії набуває тут особливої актуальності. Повністю автоматична система керування налічує «метеостанцію» для оцінки умов на даху, блок аналізу інформації, систему індикації та контролю справності роботи елементів. Таке керування заощаджує гроші.

Нагрівальні кабелі бувають двох типів: саморегулювальні й резистивні.

Найкращими є саморегулювальні – вони виділяють тепло залежно від зміни температури повітря, завдяки чому можна уникнути перегрівання покрівлі й зайвих енерговитрат. Такий кабель можна нарізати будь-якої довжини, але він у чотири рази дорожчий від резистивного. Резистивний кабель не такий зручний та надійний. Він потребує постійного догляду та обслуговування, періодичного видалення сміття з даху.

Прокладений нагрівальний кабель у жолобі та на карнизі дахуЯкщо стіновий жолоб далеко відходить від краю даху, виникає небезпека обмерзання цього краю. При цьому рекомендують встановити 1–2 лінії нагрівального кабелю по лінії зливання води з краю даху (так званий крапельник).

Склад системи сніготанення:

  • нагрівальний кабель;
  • силові та інформаційні кабелі для відповідних умов роботи;
  • розподільні коробки;
  • кріпильні елементи;
  • терморегулятори, датчики температури, води та опадів;
  • шафа керування, пускорегулювальна й захисна апаратура.
Захист кабелю від механічних пошкоджень

На поверхні покрівлі протягом зими накопичується сніг, який, танучи й ущільнюючись, до весни утворює сніжно-льодовий пласт. При сталій плюсовій температурі повітря такий пласт сповзає цілком, спричиняючи серйозну небезпеку для покрівельних конструкцій і людей, які проходять внизу. Таким чином, запобігання механічним пошкодженням нагрівального кабелю є завданням захисту від сповзання сніжно-льодових мас.

Основний спосіб захисту – встановлення потужного сніговідбійника перед кабельними доріжками. Конструкція сніговідбійника має бути пов'язана з силовими елементами даху. Покрівельні фірми постачають готові елементи сніговідбійників під конкретну конструкцію покрівлі.

Система сніготанення, захищена сніговідбійникомНа дахах із жолобами настінного типу зазвичай сам жолоб виконує функцію сніговідбійника (якщо він має досить міцну конструкцію). При цьому необхідно захистити нагрівальний кабель, закривши його листами металу, аналогічними до матеріалу покрівлі.

Кріпильні елементи необхідно встановлювати так, аби окремі нитки нагрівального кабелю в трубах не перетиналися і не скручувалися в клубки.

Переваги покрівельної системи сніготанення:

  • низьке енергоспоживання (потужність підвищується лише за потреби);
  • надійність (кабель не перегрівається навіть при великому навантаженні);
  • кабель можна монтувати з перегинами;
  • захист від ультрафіолетових променів;
  • стійкість до зовнішніх впливів;
  • система не потребує додаткового обслуговування.
Як працює покрівельна система сніготанення

Покрівельна система сніготанення працює від електрики. Основним її елементом є нагрівальний кабель, який конструктивно схожий на використовуваний у «теплих підлогах». Окрім нього, до системи входять проводи, які підводять електрику, й блок автоматики, до якого приєднані датчики температури і вологості. Є системи антиобледеніння з ручним керуванням, але вони менш зручні. Автоматика значно краще й оперативніше реагує на зміну погоди, вимикаючи систему лише тоді, коли в ній справді виникає потреба, що дає змогу практично забути про її наявність. Відтак, і електроенергії при цьому витрачається менше.

Змонтована у водостічному жолобі система антиобледеніння «Nexans» Кожен дах має найуразливіші місця: ринви, водостоки, жолоби, внутрішні кути, в які й укладають нагрівальний кабель, з'єднаний із датчиками температури й вологості. Датчики встановлюють безпосередньо на даху, сигнал від них передається на терморегулятор, який і керує всією системою.

При сильних опадах у холодний період або підвищеній вологості система вмикає кабель, який починає виділяти тепло, розтоплюючи сніг та лід. Паралельні шини (елементи системи) забезпечують напругу по всій довжині нагрівального кабелю. Спеціальні нагрівальні елементи дають змогу контролювати роботу кабелю на будь-якій ділянці, перешкоджаючи утворенню холодних або неактивних ділянок.


Монтаж системи

Покрівельна система сніготанення в роботіКріплення кабелю в жолобі здійснюють за допомогою спеціальних пластикових затискачів або відрізків монтажної стрічки. У жолобі стрічку кріплять, як правило, витяжними заклепками або самонарізами з герметизацією місць свердління силіконовим герметиком. Крок між елементами кріплення зазвичай становить близько 0,3–0,5 м.

При виборі способу кріплення необхідно враховувати гальванічну сумісність матеріалів жолоба й елементів кріплення. У жолобах, виготовлених з оцинкованої сталі та алюмінію, використовують сталеву оцинковану стрічку, в мідних жолобах необхідно застосовувати мідні стрічку і кріплення. У пластикових жолобах можна використовувати стрічку з будь-якого нержавіючого матеріалу.

При кріпленні системи антиобледеніння не можна порушувати цілісності верхнього шару покрівлі, оскільки це значно скоротить термін її слугування.

Заходи безпеки

Усі кабелі, які потрапляють під дію сонячних променів, мають бути атмосферостійкими. Підвідний кабель укладають в атмосферостійкий металевий рукав, аби захистити його від механічних пошкоджень при обслуговуванні покрівлі. Систему антиобмерзання також необхідно обладнати пристроєм захисного відімкнення (ПЗВ), який спрацьовує у разі пробою ізоляції і витікання електрики.

 

Покрівельні системи сніготанення фірми «СТН» Україна (обігрівання карнизів покрівель, водостоків, жолобів, водоприймальних воронок)

 

Модель Ширина, мм Довжина, м Напруга, В Потужність, Вт Ціна, грн
1 26000025.20 35 26,0 220–230 910 1201
2 24000025.20 35 24,0 220–230 840 1109
3 22000020.20 35 22,0 220–230 770 1016
4 20000020.20 35 20,0 220–230 700 946
5 19000018.20 35 19,0 220–230 665 941
6 18000018.20 35 18,0 220–230 630 891
7 16000012.20 35 16,0 220–230 560 827
8 15000015.20 35 15,0 220–230 525 792
9 13000012.20 35 13,0 220–230 455 744
10 12000010.20 35 12,0 220–230 420 713
11 10000010.20 35 10,0 220–230 350 660
12 8.5000077.20 35 8,5 220–230 300 598
13 8.0000077.20 35 8,0 220–230 280 581
14 6.5000044.20 35 6,5 220–230 230 1201
15 5.50000444.20 35 5,5 220–230 195 1109


Андрій АНДРУШКО

 

Коментар фахівця

Іван Каліщук, покрівельник:

– Можна боротися з льодом і бурульками на даху по-старому: за допомогою лома та лопати. Проте краще оснастити покрівлю системою сніготанення. Система для танення снігу й льоду – це проста й універсальна конструкція, яку вмикають на початку сезону снігопадів і яка забезпечує автоматичне очищення даху впродовж усього зимово-весняного періоду.

Основний елемент системи сніготанення – нагрівальний кабель. При проходженні струму кабель нагрівається, підігріваючи елементи, які його оточують, не даючи воді замерзнути. У складі системи сніготанення також підвідні електропроводи (вони не нагріваються) і блок автоматики з датчиками температури та вологості. Датчики зазвичай встановлюють у найвологішому місці даху (водостічні жолоби, розжолобки), аби система сніготанення вмикалася вчасно і запобігала обмерзанню.

На ринку є вже готові кабельні секції – відрізок кабелю фіксованої довжини, зістикований за допомогою муфти з проводом, який з'єднує нагрівальний кабель та електричну мережу. Є також нагрівальний кабель у бухтах. Готові секції простіше монтувати, але вони підходять в основному для вирішення стандартних завдань. При складній конструкції покрівлі стандартна кабельна секція може не підійти. При цьому використовують нагрівальний кабель.

Теги та ключові фрази
системы снеготаяния кровли навеса плюсы и минусы, система сніготанення даху ціна, монтажні роботи системи сніготанення на даху цена, метеостанція систем сніг, монтаж стмьеми сніготанення грн, система сніготаненнякриша, яка температура саморегулювального кабелю, системи сніготанення для криш, крапельник, снеготаяние на кровле, расчет


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку




Інші статті
06.05.2020р.

ЦВІЛЬ У ПОМЕШКАННІ – РЕАЛЬНІ ЗАГРОЗИ

Останніми роками широких масштабів набула проблема ураження покрівельних, стінових і підлогових конструкцій, укладених за багатошаровою технологією із застосуванням комплексу паро-, гідро- і теплоізоляційних матеріалів.

11.08.2017р.

Міфи зовнішнього утеплення панельних будинків

Утеплення окремих квартир з боку фасаду багатоповерхових житлових будинків, крім недовгострокового позитивного ефекту для мешканців цієї квартири, має низку істотних недоліків, що не дають можливості рекомендувати такий тип утеплення для масового застосування.

01.07.2016р.

Де потрібна теплоізоляція?

Після введення нових будівельних норм, що посилили вимоги до теплозахисту, правильне використання якісної теплоізоляції стало насущною необхідністю. Сьогодні у будівництві використовують сучасні матеріали і технології, що дають змогу зберегти тепло ефективніше. Це, наприклад, складні тришарові конструкції із залізобетонних панелей, блоків легкого бетону, цегли з обов'язковим середнім шаром із теплоізоляції, а також багатошарові системи фасадного утеплення – вентильовані фасади і системи "мокрого" типу.

При використанні матеріалів посилання на www.budexpert.ua (для інтернет ресурсів з гіперпосиланням) обов'язкове.