Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію



Партнери
Опитування
Опитування

Чи корисний для Вас портал БудЕксперт?

Програма БудЕксперт
Програма БудЕксперт
БудЕксперт від 23.11.2013
Кредит на придбання нерухомості на вторинному ринку, металопластикові вікна та вхідні броньовані двері
БудЕксперт від 09.11.2013
Купівля житла у Львові, кредит на енергозбереження, тепла плівкова підлога
БудЕксперт від 26.10.2013
Програма іпотечного кредитування житла, сонячні колектори
БудЕксперт від 12.10.2013
Кредит під заставу майна, утеплення житла екологічно чистою фітоплитою з очерету
БудЕксперт від 28.09.2013
Обмеження готівкових розрахунків, теплоізоляція даху мінеральною ватою
БудЕксперт від 21.09.2013
Тепле житло на ринку нерухомості, конденсаційний газовий та твердопаливний котли
Дах - Покрівельні матеріали
Укладання металочерепиці, утеплення
Дах - дерев'яна конструкція
Обробка деревини, покрівельний пиріг
Цегла як будівельний матеріал
Виробництво, технічні характеристики
Ринок камінів
Паливо для камінів, обслуговування, дизайн
Металопластикові вікна
Виробництво, вибір, експлуатація
Бруківка
Виробництво, укладання, дизайн
Сонячні колектори
Принцип дії, монтаж, обслуговування
Як встановити басейн власноруч і лише за годину?
Встановлення та догляд
Двері – візитна картка помешкання
Встановлення та догляд
Утеплення будинку пінопластом
Експлуатація та догляд
Утеплення будівель
Утеплювальні матеріали, технології, види утеплювачів
Каналізація приватного будинку
Опис, вимоги, монтаж
Автоматичні гаражні ворота
Типи, конструкція, автоматика воріт
Електроінструменти
Дрилі, лобзики, болгарки, перфоратори, шуруповерти
Кахельна плитка
Перевірка якості, укладка, догляд
Розумний будинок
Проектування системи, управління, безпека
Фільтри для води
Види фільтрації, різновиди, виробники та ціна
Водовідведення та зберігання води
Труби, баки для води
Мансардні вікна
Конструкція, аксесуари, користування
Натяжні стелі
Види, монтаж, оздоблення, вартість та догляд
Вибір душової кабіни
Тип кабін, встановлення, догляд
Вибір каміна
Топки, облицювання, аксесуари, обслуговування
Останні новини
Останні новини
Україна планує використовувати для відбудови відходи від руйнувань
02.02.2024р.

Згідно з даними органів місцевого самоврядування, на...

SoftServe розроблятиме для NASA технології будівництва на Місяці
02.02.2024р.

SoftServe від січня 2024 року розроблятиме технології...

Пільгова іпотека в "єОселі": тепер можна купити не тільки квартири, а й будинки
02.02.2024р.

З 30 січня за пільговою іпотекою в "єОселі" можна буде...

Революція будівельної галузі: у США придумали, як виготовляти екологічно чистий бетон
07.01.2024р.

Виробництво бетону є одним із провідних джерел...

14315
24.12.2012р. |
Бетонування при екстремальних зимових температурах
Екстремальними температурами повітря для виробництва, транспортування, укладання й догляду за бетоном вважають температуру нижче 0°C або вище +25°C при відносній вологості повітря менше 40%. Бетонування у таких умовах – це відповідні технологічні заходи, що виключають несприятливий вплив низької або високої температур на якість бетону та бетонної конструкції. Ці заходи поділяють на виконувані до укладання й обробки свіжоукладеного бетону та після ущільнення свіжоукладеного бетону в опалубці.

У першому випадку мова йде, зокрема, про оптимальний склад бетонної суміші, прийнятний для даних умов. Дуже важливим є підбір необхідного виду цементу, добавок і домішок, водов’яжучого співвідношення, а також регулювання температури бетонної суміші при її виготовленні.

До заходів, яких вживають після ущільнення бетону в опалубці, слід віднести догляд за бетоном, зокрема, забезпечення оптимальних умов вологості й температури для процесу гідратації цементу, схоплювання й твердіння бетону.

Бетонування взимку

Виробництво й обробка бетону при низьких і мінусових температурах супроводжуються цілою низкою проблем. Їхнє успішне вирішення потребує вжиття спеціальних технологічних заходів, що забезпечують процес гідратації цементу при низьких температурах і запобігають ушкодженню свіжоукладеного бетону.

Власне приготування бетонної суміші в зимову пору супроводжується значними проблемами.

При зниженні температури нижче 0°C відбувається замерзання заповнювача на майданчику для складування, що, у свою чергу ускладнює її транспортування й дозування. При виробництві бетонної суміші слід стежити, щоб туди не попадали шматки замерзлого щебеню.

Замерзлий заповнювач вносить у бетон також неконтрольовану кількість води у вигляді льоду, що після розморожування в бетонній суміші збільшує дозу води і змінює її склад, а тим самим – властивості бетону. Проблеми представляє також вода затворення та деякі добавки, які при низьких температурах можуть змінювати в’язкість (тверднути).

Бетонозаводи, що виготовляють бетонну суміш, зокрема, у зимову пору, повинні мати належне устаткування. До нього слід віднести устаткування із запобігання замерзанню заповнювача або ж устаткування для розморожування заповнювача, нагрівання складової бетонної суміші, або ж сирого бетону у процесі його виробництва.

Згідно СТН ЕН 206-1/НA ст. 5.2.8 «Температура бетону» необхідно виконати такі вимоги до температури сирого бетону: при температурі повітря від +5°C до –3°C температура бетонної суміші впродовж доставки не повинна опускатися нижче +5°C. Температура бетону повинна сягати не нижче +10°C, якщо вміст цементу в бетоні менший 240 кг/м3 або використано цемент із низькою або дуже низькою теплотою гідратації. При температурі повітря нижче –3°C температура бетону при доставці має становити не менше +10°C.

До цих вимог слід віднести також спосіб транспортування та швидкість обробки свіжоукладеного бетону в опалубці.

Низька температура суттєво впливає не лише на технологію виробництва й обробки бетону, але й на властивості сирого та затверділого бетону. Загальновідомо, що зі зниженням температури відбувається уповільнення процесів гідратації цементу. Істотне уповільнення гідратації цементу відбувається й при температурі +5°C. У результаті уповільнюється ріст міцності бетону і збільшується час, необхідний для досягнення необхідної міцності або інших властивостей бетону.

Зниження температури зовнішнього повітря нижче 0°C може негативно вплинути на структуру бетону, і, відповідно, на його властивості. При мінусових температурах відбувається поступове замерзання рідини, що утримується в порах сирого бетону. Перетворення води на лід супроводжується збільшенням її об’єму приблизно на 9%.

Таке збільшення може викликати внутрішнє напруження в бетоні. З точки зору ушкодження свіжоукладеного бетону надто важливим є час його замерзання. Якщо це трапляється безпосередньо після його укладання в опалубку, коли ще не розпочалися процеси гідратації, й бетон перебуває у пластичному стані, замерзання свіжоукладеного бетону не повинно супроводжуватися значним порушенням його структури.

Після підвищення температури процес гідратації може тривати, й бетон може досягти передбачуваних параметрів. Інша ситуація виникає, якщо замерзання відбувається лише через певний час, коли вже розпочалися процес гідратації й утворення твердої структури, але бетон ще не досяг достатньої міцності, щоб переносити напругу, що виникає у результаті його розширення. Найчастіше трапляється, що у процесі укладання бетонної суміші в опалубку температура вище нуля, а протягом кількох годин опускається до позначки, що суттєво нижче нуля. У таких випадках виникають незворотні порушення утворюваної структури бетону, що спричиняє зниження його міцності, погіршення інших властивостей і навіть повне руйнування бетону. Украй несприятливим є також повторне замерзання свіжоукладеного бетону.

Ото ж, бетонування у зимову пору створює значні ризики.

Для зниження або ж усунення цих ризиків необхідно вживати заходів, що запобігають ушкодженню свіжоукладеного бетону в результаті дії морозу і забезпечують гідратацію цементу також при низьких температурах.

У зимову пору вкрай важливий підбор цементу. Придатний у таких умовах цемент, що відрізняється значною теплотою гідратації та швидким ростом міцності. Такими є, насамперед, портландцементи CEM I. Рекомендовано також застосування цементу вищого класу з вищою первісною міцністю (R). З іншого боку, застосування цементу з вищим вмістом мінеральних домішок (CEM II/B або CEM III), а також окреме дозування таких домішок (наприклад, попіл у бетон, доменні шлаки) в зимових умовах повинні застосуватися з урахуванням даних атмосферних умов.

До основних заходів, вживаних при бетонуванні взимку, окрім забезпечення необхідної температури бетону, варто віднести зниження вмісту води в сирому бетоні. Що меншим є вміст води, то менш можливим є розширення свіжоукладеного бетону при його замерзанні. Температура, при якій вода у системі пор замерзає, залежить від розміру пор і концентрації солей або ж протиморозних добавок у рідині, що втримується у порах бетону. Зменшення дози води призводить до зниження температури, при якій вода у системі пор може замерзнути, a при замерзанні води – до зменшення загального розширення.

Значного зменшення дози води затворенння (до 30%) можна досягти в результаті застосування суперпластифікаторів. Такі заходи також сприяють підвищенню міцності бетону та загальному поліпшенню його властивостей.

Замерзання сирого бетону у випадку низьких доз води затворення викликає серйозні проблеми. Тому при бетонуванні взимку використовуються прискорювачі твердіння бетону.

Мета їхнього застосування – досягнення у найкоротший строк міцності, при якій бетон здатний переносити напруги, що виникають у результаті розширення від дії морозу, а також міцність, необхідну для розпалубки конструкції. Бетон не повинен піддаватися дії морозу доти, поки він не досягне міцності приблизно 8 MПa. Таким чином, прискорювачі твердіння бетону знижують ризик ушкодження структури свіжоукладеного бетону в результаті дії морозу й одночасно пришвидшують процес будівництва. Ці добавки мають також протиморозну дію. Вони запобігають замерзанню сирого бетону навіть при дуже низьких температурах (–10°C і ще нижче) і одночасно забезпечують гідратацію цементу при цих температурах.

Транспортування бетонної суміші при низьких температурах має бути безперервним, без необхідності очікування. Тому у цьому випадку варто приділяти особливу увагу організації робіт із бетонування й координування виробництва.

При укладанні бетону необхідно забезпечити, щоб опалубка була очищена від снігу, льоду і одразу після укладання бетону було можливо виконувати належний догляд за бетоном або ж конструкцією (накрити плівкою чи прогрівати). Температура поверхні, на яку буде укладатися бетон, має становити, як мінімум, +5°C.

Незважаючи на те, що первинні заходи можуть бути надзвичайно ефективними, необхідно все-таки комбінувати їх із відповідним способом догляду за бетоном. У цьому випадку мова йде, головним чином, про забезпечення необхідної температури для гідратації цементу. Після укладання бетону в опалубку необхідно захистити його від снігу або дощу, і, насамперед, від виникнення теплових втрат бетону.

Температура поверхні бетону не повинна опускатися нижче +5°C. Доцільно забезпечити опалубку, а також вільну поверхню бетонної конструкції, теплоізоляцією.

ВИСНОВОК

Щоб бетонування в зимових умовах було успішним, необхідно виконати такі передумови:

  • точна специфікація бетону, у тому числі транспортних відстаней, або ж часу транспортування з урахуванням атмосферних умов;
  • склад бетонної суміші варто розробляти й перевіряти з урахуванням даних екстремальних умов;
  • точне дотримання технологічних приписів з виробництва й обробки бетону;
  • відповідне технічне оснащення бетонозаводів, а також будмайданчика;
  • тісна та плідна співпраця бетонозаводу і фірми, що займається обробкою бетону ще на стадії підготовки будівництва, взаємне координування дій, необхідних для бетонування в екстремальних умовах і наступної організації виробництва, транспортування й укладання бетону таким чином, щоб його обробка була безперервною з мінімальним часом очікування транспортних засобів з бетонною сумішшю;
  • адекватний догляд за свіжоукладеним бетоном після його ущільнення.

Станіслав Унчик (доцент, інженер), Ігор Галаша (інженер)
Редагування: Мілослав Бачяк (лектор Швейцарського Університету, доцент)


тел.: (067) 80-00-121
(032) 295-06-82

e-mail: betonrlviv@ukr.net
м. Львів, вул. Стрийська, 131

Теги та ключові фрази
http, засоби що використовуються при бетонуванні зимою, що стається з цементом при нагріванні, бетонування в зимових умовах температура повітря, бетон мороз скільки часу застигає бетон, рідина проти замерзання будівельна, Рідина від замерзання бетону, цемент при нізькіх температурах, температура замерзання бетону з портландцементу, температура замерзання бетон
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку




Інші статті
06.05.2020р.

ЦВІЛЬ У ПОМЕШКАННІ – РЕАЛЬНІ ЗАГРОЗИ

Останніми роками широких масштабів набула проблема ураження покрівельних, стінових і підлогових конструкцій, укладених за багатошаровою технологією із застосуванням комплексу паро-, гідро- і теплоізоляційних матеріалів.

11.08.2017р.

Міфи зовнішнього утеплення панельних будинків

Утеплення окремих квартир з боку фасаду багатоповерхових житлових будинків, крім недовгострокового позитивного ефекту для мешканців цієї квартири, має низку істотних недоліків, що не дають можливості рекомендувати такий тип утеплення для масового застосування.

01.07.2016р.

Де потрібна теплоізоляція?

Після введення нових будівельних норм, що посилили вимоги до теплозахисту, правильне використання якісної теплоізоляції стало насущною необхідністю. Сьогодні у будівництві використовують сучасні матеріали і технології, що дають змогу зберегти тепло ефективніше. Це, наприклад, складні тришарові конструкції із залізобетонних панелей, блоків легкого бетону, цегли з обов'язковим середнім шаром із теплоізоляції, а також багатошарові системи фасадного утеплення – вентильовані фасади і системи "мокрого" типу.

При використанні матеріалів посилання на www.budexpert.ua (для інтернет ресурсів з гіперпосиланням) обов'язкове.