Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстраціюПартнери
Опитування
Опитування

Чи корисний для Вас портал БудЕксперт?

Програма БудЕксперт
Програма БудЕксперт
БудЕксперт від 23.11.2013
Кредит на придбання нерухомості на вторинному ринку, металопластикові вікна та вхідні броньовані двері
БудЕксперт від 09.11.2013
Купівля житла у Львові, кредит на енергозбереження, тепла плівкова підлога
БудЕксперт від 26.10.2013
Програма іпотечного кредитування житла, сонячні колектори
БудЕксперт від 12.10.2013
Кредит під заставу майна, утеплення житла екологічно чистою фітоплитою з очерету
БудЕксперт від 28.09.2013
Обмеження готівкових розрахунків, теплоізоляція даху мінеральною ватою
БудЕксперт від 21.09.2013
Тепле житло на ринку нерухомості, конденсаційний газовий та твердопаливний котли
Дах - Покрівельні матеріали
Укладання металочерепиці, утеплення
Дах - дерев'яна конструкція
Обробка деревини, покрівельний пиріг
Цегла як будівельний матеріал
Виробництво, технічні характеристики
Ринок камінів
Паливо для камінів, обслуговування, дизайн
Металопластикові вікна
Виробництво, вибір, експлуатація
Бруківка
Виробництво, укладання, дизайн
Сонячні колектори
Принцип дії, монтаж, обслуговування
Як встановити басейн власноруч і лише за годину?
Встановлення та догляд
Двері – візитна картка помешкання
Встановлення та догляд
Утеплення будинку пінопластом
Експлуатація та догляд
Утеплення будівель
Утеплювальні матеріали, технології, види утеплювачів
Каналізація приватного будинку
Опис, вимоги, монтаж
Автоматичні гаражні ворота
Типи, конструкція, автоматика воріт
Електроінструменти
Дрилі, лобзики, болгарки, перфоратори, шуруповерти
Кахельна плитка
Перевірка якості, укладка, догляд
Розумний будинок
Проектування системи, управління, безпека
Фільтри для води
Види фільтрації, різновиди, виробники та ціна
Водовідведення та зберігання води
Труби, баки для води
Мансардні вікна
Конструкція, аксесуари, користування
Натяжні стелі
Види, монтаж, оздоблення, вартість та догляд
Вибір душової кабіни
Тип кабін, встановлення, догляд
Вибір каміна
Топки, облицювання, аксесуари, обслуговування
Останні новини
Останні новини
Україна планує використовувати для відбудови відходи від руйнувань
02.02.2024р.

Згідно з даними органів місцевого самоврядування, на...

SoftServe розроблятиме для NASA технології будівництва на Місяці
02.02.2024р.

SoftServe від січня 2024 року розроблятиме технології...

Пільгова іпотека в "єОселі": тепер можна купити не тільки квартири, а й будинки
02.02.2024р.

З 30 січня за пільговою іпотекою в "єОселі" можна буде...

Революція будівельної галузі: у США придумали, як виготовляти екологічно чистий бетон
07.01.2024р.

Виробництво бетону є одним із провідних джерел...

6425
15.04.2016р. |
Сонячні колектори на основі природних теплоізолювальних структур

Сучасні сонячні повітряні колектори ефективно нагрівають повітря і цілком задовільно опалюють приміщення у весняну та осінню пору. Однак роль сонячних колекторів при осушуванні стін неопалюваних приміщень досі недооцінена. Адже взимку можна заощадити значну кількість дорогих викопних енергоносіїв, припинивши опалення незадіяних готельних чи навіть житлових приміщень. Повітряні колектори є простими і надійними пристроями, які час від часу потребують профілактики. 

Поза сумнівом, що використання у будівництві конструкцій з природних матеріалів (дерево, глина, вапно) спрощує сам процес будівництва, здешевлює споруду та забезпечує довговічність самої будівлі. Наприклад, глиняна піч - лежанка ідеально вписувалася у глиняну хату. Використання таких конструкцій ніяк не впливало на час «життя» будівлі. Натомість  системи водяного опалення є недосконалими, бо час від часу їх слід ремонтувати чи навіть заміняти котли чи водяні  радіатори. Порівняно з «життям» будівельних конструкцій системи водяного опалення недовговічні й дорогі,  а існування теплових «корків» під стелею зменшує ефективність їхнього застосування. Системи повітряного опалення значно кращі та простіші, але і тут є можливості подальшої «натуралізації» їхніх конструкцій.

 

На основі найновіших досліджень, проведених німецькими та англійськими вченими на початку ХХІ ст., виявлено, що природні ізолятори (деревно-волоконні плити, грубі вапняно-костричні штукатурки, корок тощо) мають значну термомасу, а отже, і здатність до накопичення та утримування великої кількості тепла. Усі синтетичні матеріали характеризуються значно меншою термомасою і не накопичують значної кількості тепла. Гідно подиву й те, що природні ізоляційні матеріали дешевші від синтетичних. Наприклад, на основі очерету, відходів льону та коноплі вигідно створювати  на місцях прості безвідходні екологічні виробництва теплоізоляційних матеріалів.  Це відходи, які колись в кращому випадку спалювалися, нині у всьому світі вважаються цінною сировиною, яку слід якомога ширше застосовувати. Наприклад, у всіх європейських країнах, в тому числі й Україні, виведено ненаркотичні сорти коноплі, костриця якої широко використовується при будівництві недорогих екологічних будинків. Більше того, англійська технологія вапняно-конопляного будівництва нині завойовує американські та австралійський ринки.

 

Передача тепла будівельною конструкцією

Здатність будівельної конструкції до передачі тепла визначається її опором до проходження теплового потоку. Взимку теплові потоки направлені зсередини будинку назовні, а влітку навпаки. Що вищий опір теплопередачі, то якіснішим є теплоізолятор конструкції. Тому в наших державних будівельних нормах товщина пінопласту, яким рекомендують обшивати зовнішні стіни,  зростає з року в рік. На нашу думку, використання дорогих, шкідливих  та недосконалих синтетичних матеріалів є самовбивчою практикою, так само як і нищення льонарства за часів президента Кучми.

 Які прості та недорогі технології енергозаощадження можна запропонувати нині на основі природних ізоляційних матеріалів?

 Для відповіді на це запитання заглибимося у фізику процесу теплопередачі. Будівельна теплофізика одвічно вирішує дві основні проблеми: як накопичити тепло всередині будинку і як не віддати його назовні.  Відомо, що здатність до накопичення тепла мають матеріали з високою теплоємністю. Зазвичай це матеріали, питома густина яких сягає сотень кг/м3. З них слід вирізнити сиру глину, яка добре накопичує тепло та має оздоровчі й бактерицидні властивості. Наприклад, глиняні стіни чудово регулюють відносну вологість повітря в оптимальних для людини межах – 40-60%.  Зазвичай глину перемішують з соломою, землею та піском для досягнення кращих міцнісних та паропровідних характеристик стіни. Але така саманна структура не «тримає» накопичене нею тепло. Іншими недоліками є  небажаний вплив вологи та низька несуча здатність стін. Отже, стіни слід утеплити паропроникними теплоізолювальними штукатурками та підсилити їх дерев’яним каркасом. Тоді саманним стінам  не страшне намокання та втрати  тепла. Як каркас може бути використана система балок (фахверк), проміжки між якими заповнені теплоізоляцією.

 

Теплопередача у саманній стіні

Розглянемо механізми теплопередачі у саманній стіні, покритій шаром 10 см вапняно-костричної ізоляції. Завдяки великій масі теплоізолятора процес накопичення тепла у холодний, але сонячний день відбувається наступним чином. Сонячна стіна будинку нагрівається, і через неї тепловий потік повільно рухається до середини будинку. Для пришвидшення цього процесу стіну можна пофарбувати у коричневий чи темно-синій колір, які не так інтенсивно відбивають сонячні промені. Тоді тепловий потік по мірі накопичення тепла просувається через штукатурку та саман до середини будинку. Але назустріч йому рухається тепловий потік, який виносить тепло з приміщень. Інтенсивність цього потоку залежить від  різниці температур внутрішньої та зовнішньої поверхонь стін. Тому зрозуміло, що при суттєвому прогріванні зовнішньої поверхні стіни тепловий потік, що виносить тепло з будинку, слабшає і навіть у певні моменти може стати нульовим. Другою особливістю цього процесу є повільне розгортання таких температурних  процесів у часі. Наприклад, навесні процес накопичення тепла стіною може тривати кільканадцять годин. Але стільки ж часу триває процес її охолодження. Тобто впродовж доби  температура стін  коливається, що змінює значення опору теплопередачі. Такі процеси є надзвичайно позитивними, бо дослідження виявили, що для вапняних ізоляційних матеріалів значення усередненого опору теплопередачі зростає у 4 рази. Зрештою, ці температурні ритмічні процеси сприймаються нами як цілком природні. Синтетичні ізолятори мають невелику термомасу і саме тому температурні коливання матеріалу стін на їхній опір теплопередачі майже не діють. Задекларовані виробниками синтетичних ізоляторів дані про значення опорів теплопередачі в основному є вірними.

 Синтетичні ізолятори добре тримають тепло і тільки. Вони дорожчі від природних, шкідливі та менш якісні, бо їхня низька термомаса не в змозі накопичувати тепло, щоб динамічно протидіяти холоду.  

Як збільшити кількість тепла,  накопичуваного вапняними ізоляційними структурами?

Першим кроком є встановлення прозорого покриття над зачорненою тепло ізолювальною штукатуркою. Тоді вітер не здуватиме тепла з тепло ізолятора, і процес його накопичення відбуватиметься інтенсивніше. Наступний крок є логічним продовженням  попереднього. Між скляним покриттям та теплоізолятором мають бути повітряні проміжки, які зменшують теплове випромінювання стін, тобто зачорнена ізоляційна поверхня нагрівається під склом. Тепловий потік повільно прогріває штукатурку і рухається вглиб стіни. Але якась частина теплової енергії випромінюється через скло назовні і не доходить до середини будинку. Натомість зачорнену засклену стіну можна перетворити на так званий солярний комин. Повітря проходить між засклінням та зачорненою поверхнею, нагрівається і надходить  у будинок. Отже, за невеликі гроші отримуємо найпростіший та найдешевший сонячний колектор, вартість якого не перевищує вартості скла чи полікарбонату. Перевагами описаного підходу є суттєве утеплення будинку та можливість опалення будинку гарячим повітрям навіть у зимовий час.  При відсутності Сонця холодне повітря не потрапляє до будинку, бо спрацьовують стінові клапани, які перекривають рух повітря всередину.

 

Юрій ДУДИКЕВИЧ, к.т.н.,

експерт з енергозбереження; (067) 246-23-56

Теги та ключові фрази
газогідротермальних ресурсів природних колекторів
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
18.08.2020р.

В условиях постоянного роста цен на коммунальные услуги вопросы экономии стоят остро. Расскажем, что можно сделать для сокращения затрат на отопление в зимнее время года.

29.09.2022р.

Чи потрібно робити проект по опаленню перед будівництвом?

Для створення комфортних мікрокліматичних умов в холодний період року, необхідно, передбачати систему опалення в будь-якому будинку. Перед початком будівництва виникає питання опалення будинку та вибору системи опалення. Для комфортного функціонування будинку необхідно виконати проект системи опалення.

05.11.2020р.

Оновлюємо вигляд батарей

Є «народна прикмета»: пожовкле листя вкрило алеї – пора оновлювати батареї. І справді – кращої нагоди може вже й не бути. Якщо на радіаторі хоча б трохи десь проступила іржа, відлущилася фарба, потріскалося чи пожовтіло покриття – не баріться й перефарбуйте його негайно.

04.05.2020р.

Экономное и комфортное отопление: как выбрать

Сегодня частный дом можно обогреть различными способами. Среди них наиболее выделяются с применением твердотопливных котлов и тепловых насосов. В данном обзоре мы попробуем подробнее рассмотреть какой из данных вариантов отопления частного дома является более эффективным. Какой из двух возможных вариантов окажется экономичнее? Если вы еще не решили, какой из них предпочесть, давайте сравним их особенности. Чтобы сделать правильный выбор, необходимо учесть достоинства и недостатки каждого из вариантов. Для принятия правильного решения необходимо учесть цену покупки, эксплуатационные расходы, удобство эксплуатации и многие другие факторы.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.budexpert.ua (для інтернет ресурсів з гіперпосиланням) обов'язкове.