Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстраціюПартнери
Опитування
Опитування

Чи корисний для Вас портал БудЕксперт?

Програма БудЕксперт
Програма БудЕксперт
БудЕксперт від 23.11.2013
Кредит на придбання нерухомості на вторинному ринку, металопластикові вікна та вхідні броньовані двері
БудЕксперт від 09.11.2013
Купівля житла у Львові, кредит на енергозбереження, тепла плівкова підлога
БудЕксперт від 26.10.2013
Програма іпотечного кредитування житла, сонячні колектори
БудЕксперт від 12.10.2013
Кредит під заставу майна, утеплення житла екологічно чистою фітоплитою з очерету
БудЕксперт від 28.09.2013
Обмеження готівкових розрахунків, теплоізоляція даху мінеральною ватою
БудЕксперт від 21.09.2013
Тепле житло на ринку нерухомості, конденсаційний газовий та твердопаливний котли
Дах - Покрівельні матеріали
Укладання металочерепиці, утеплення
Дах - дерев'яна конструкція
Обробка деревини, покрівельний пиріг
Цегла як будівельний матеріал
Виробництво, технічні характеристики
Ринок камінів
Паливо для камінів, обслуговування, дизайн
Металопластикові вікна
Виробництво, вибір, експлуатація
Бруківка
Виробництво, укладання, дизайн
Сонячні колектори
Принцип дії, монтаж, обслуговування
Як встановити басейн власноруч і лише за годину?
Встановлення та догляд
Двері – візитна картка помешкання
Встановлення та догляд
Утеплення будинку пінопластом
Експлуатація та догляд
Утеплення будівель
Утеплювальні матеріали, технології, види утеплювачів
Каналізація приватного будинку
Опис, вимоги, монтаж
Автоматичні гаражні ворота
Типи, конструкція, автоматика воріт
Електроінструменти
Дрилі, лобзики, болгарки, перфоратори, шуруповерти
Кахельна плитка
Перевірка якості, укладка, догляд
Розумний будинок
Проектування системи, управління, безпека
Фільтри для води
Види фільтрації, різновиди, виробники та ціна
Водовідведення та зберігання води
Труби, баки для води
Мансардні вікна
Конструкція, аксесуари, користування
Натяжні стелі
Види, монтаж, оздоблення, вартість та догляд
Вибір душової кабіни
Тип кабін, встановлення, догляд
Вибір каміна
Топки, облицювання, аксесуари, обслуговування
Останні новини
Останні новини
Відбудови без робочих рук не буде
16.09.2023р.

Через війну будівельна галузь переживає кризу...

Як вирішити проблему з нальотом в унітазі
11.09.2023р.

Вапняний наліт на унітазі – це поширена проблема,...

Вчені знайшли корисний та практичний спосіб використання кавової гущі
11.09.2023р.

Дослідники з Австралії розробили новий спосіб...

Що чекати на первинному ринку житла до кінця 2023 року
05.08.2023р.

У II півріччі 2023 року, залежно від перебігу воєнних...

3812
19.01.2017р. |
Вирішуємо проблеми сирого підвалу

Вода в підвалі завдає чималої шкоди будівлі – підмиває фундамент, при випаровуванні проникає у розташовані вище приміщення і порушує їхній мікроклімат. У підвал можуть проникати ґрунтові води, дощова вода і вода, що утворилася в результаті танення снігу, волога з водопровідних та каналізаційних труб, які протікають.

 

Стаття зацікавить тих, хто щороку веде боротьбу з водою в підвалах чи цокольних поверхах заміських будинків.

 

Отож рішення одне: гідроізоляція підвалу. З чого розпочати?

У першу чергу, необхідно визначитися якою буде гідроізоляція: зовнішньою чи внутрішньою. Найкраще облаштувати її ззовні. Гідроізоляція має бути цілісною і замкненою, тобто з замкнутим контуром: тоді вона захищатиме весь фундамент будинку.

Перш ніж розпочинати роботи з гідроізоляції підвалу, треба перевірити всі стики, з’єднання та комунікації. Стіни і підлогу підвалів, незалежно від розташування ґрунтових вод, необхідно ізолювати від поверхневих вод, що просочуються через ґрунт, а також від капілярної ґрунтової вологи, що підіймається вгору. У підвальних приміщеннях при рівні ґрунтових вод, нижчому за підлогу підвалу, достатньою гідроізоляцією підлоги слугує бетонна основа й укладене на ній водонепроникне покриття, а гідроізоляцією стін – покриття поверхні, що контактує з ґрунтом, двома шарами гарячого бітуму.

 

Рис. 1. Гідроізоляція підлоги підвалу

 

Якщо рівень ґрунтових вод вищий за підлогу підвалу, для гідроізоляції стін і підлоги необхідно створити оболонку, яка могла б чинити опір гідростатичному тиску. Питання якісної гідроізоляції підвалів є актуальним як для старих будинків, так і для сучасних багатоповерхових новобудов. Для гідроізоляції підвалів у споруджуваних будинках облаштовують зовнішню гідроізоляцію, а в старих будівлях (коли такі роботи неможливо здійснити з конструктивних чи економічних міркувань) – зсередини приміщення.

Ефективним заходом від проникнення у підвал ґрунтових вод є створення дренажу, який дасть змогу відвести воду від фундаменту будинку на глибину нижче рівня підлоги. Навколо будівлі на відстані 2–3 м від фундаменту облаштовують канави з ухилом 0,002–0,006 у бік збірної відвідної канави. По її дну з ухилом прокладають дренажні труби (бетонні, керамічні тощо), у стінках яких є отвори, через які проникає вода. Канави з трубами засипають шаром крупного гравію, потім шаром крупного піску, а зверху – відкритим ґрунтом. По укладених в канавах трубах вода стікає в водостічну систему. В результаті облаштування дренажу рівень ґрунтових вод знижується.

Коли рівень ґрунтових вод не перевищує 0,2 м від підлоги підвалу, то після обмащування стін бітумом утворюють глиняний замок, тобто до відкопування траншеї утрамбовують впритул до зовнішньої стіни підвалу пом'якшену жирну глину. Бетонну основу підлоги також облаштовують по глиняному замку. При висоті рівня ґрунтових вод 0,2–0,5 м застосовують клейову гідроізоляцію із двох шарів руберойду на бітумній мастиці. Ізоляцію укладають по бетонній основі підлоги, поверхню якої вирівнюють шаром цементного розчину або асфальту.

 

Рис. 2. Схема облаштування гідроізоляції підвалу: 1 – ізоляційні руберойдові прокладки в цоколі і підлозі; 2 – шари цементної штукатурки і бітуму; 3 – цементна підлога; 4 – нижній шар бетону; 5 – утрамбована глина

 

Підлога має витримувати достатньо великий гідростатичний тиск знизу, тому поверх ізоляції укладають шар бетону, який своєю вагою врівноважує тиск води. Із зовнішнього боку стін наклеюють ізоляцію на бітумній мастиці і захищають кладкою в 1/2 цегли на цементному розчині та шаром пом’якшеної жирної глини товщиною 250 мм.

Клейову ізоляцію зовнішніх стін підвалу облаштовують на 0,5 мвище за рівень ґрунтових вод, враховуючи його можливе коливання. Якщо рівень ґрунтових вод перевищує підлогу підвалу на 0,5 м, то поверх гідроізоляції підлоги (з трьох шарів руберойду або гідроізолу) укладають залізобетонну плиту. Плиту закладають у стіну підвалу, яка, працюючи на згин, утримує гідростатичний тиск ґрунтових вод.

 

Рис. 3. Гідроізоляція цоколя підвалу

 

Якщо рівень ґрунтових вод високий, то облаштувати зовнішню гідроізоляцію інколи досить складно. У таких випадках її виконують по внутрішній поверхні стін підвалу. Гідростатичний тиск бере на себе спеціальна залізобетонна конструкція – кесон.

Як правило гідроізоляція підвалу полягає у:

-        розкопуванні підземної частини будівель із зовнішнього боку;

-        очищенні поверхонь від старої та нанесення нової гідроізоляції;

-        ремонті дренажних та водовідвідних систем.

Недоліками такої гідроізоляції є: великий обсяг земляних робіт, значні витрати, відсутність гарантії надійної гідроізоляції в процесі експлуатації.

Гідроізоляція потребує ретельного підбору гідроізоляційного матеріалу, адже від її якості безпосередньо залежать міцність і надійність усієї споруди. Вартість гідроізоляції підвалу залежить від застосовуваних матеріалів і площі підвалу. При невдалому підборі, або якщо гідроізоляції взагалі немає, постійна сирість і цвіль із роками проникають у несучі конструкції й елементи фундаменту та спричиняють їх руйнування. Своєчасне облаштування гідроізоляції дасть змогу зберегти конструкції будівлі й захистить від вологи на тривалий час.

 

Рис. 4. Пониження рівня ґрунтових вод шляхом облаштування дренажу навколо будинку

 

Якщо рівень ґрунтових вод вищий за рівень підлоги підвалу, треба створити міцну ізоляцію стін і підлоги. Крім того, навколо стін у місцях прилягання підлоги підвалу варто зробити еластичний замок із паклі, змоченої в розплавленій бітумній мастиці. Особливо необхідний такий замок у підвалах із глинистим ґрунтом, де спостерігається нерівномірне осідання. Ізоляцію стін із зовнішнього боку піднімають вище рівня ґрунтових вод на 50 см.При високому рівні ґрунтових вод підвал ізолюють спочатку шаром глини (25 см), на неї кладуть бетон, на бетон – гідроізоляцію, яку покривають цементним розчином.

Види гідроізоляції підвалу

Фарбувальна гідроізоляція (багатошарове покриття з гарячих або холодних бітумних мастик, синтетичних смол)

Її наносять рівномірним шаром по всій ізолювальній поверхні щітками або валиками. Залежно від використовуваних мастик, шари наносять через 1–16 год після затвердіння і просушування попереднього шару. Ізоляцію на основі синтетичних смол наносять рівномірним шаром 0,5–1 мм. Узимку гідроізоляцію з гарячих бітумних мастик облаштовують при температурі не нижче –20°С та використовують холодні мастики з підвищеним зазвичай на 3–5% вмістом бітуму.

 

Рис. 5. Нанесення фарбувальної гідроізоляції

 

Обмащувальна гідроізоляція

Наносять на пофарбовану та поґрунтовану поверхню двома шарами (1,5–2 мм) за допомогою щіток або механічного розпилювача. При низькій температурі взимку в'язкість матеріалів підвищується, тому перед застосуванням її витримують в опалюваному приміщенні не менше доби. При роботах узимку поверхню гідроізоляції потрібно очистити від пилу й інею та просушити за допомогою пальника.

 

Рис. 6. Обмащувальна гідроізоляція

 

Клейова гідроізоляція (руберойд, толь тощо)

Таке покриття з кількох шарів рулонних, плівкових або листових матеріалів пошарово наклеюють за допомогою гарячих або холодних бітумних мастик чи синтетичних складників. Полотнища розгортають в одному напрямку і з’єднують одне з одним з напуском 100 мм у поздовжніх і поперечних швах, кількість яких визначають при проектуванні. На останній шар рулонної ізоляції наносять суцільний шар гарячої бітумної мастики і захищають його цегляною стінкою. Узимку клейову гідроізоляцію з рулонних матеріалів, які приклеюють гарячими бітумними мастиками, облаштовують при температурі до –20°С. Рулонні матеріали заздалегідь відігрівають протягом 20 год при температурі не нижче +15°С.

 

Рис. 7. Гідроізоляція рулонними матеріалами

 

Цементна штукатурна гідроізоляція

Таке пошарове покриття з цементно-піщаних розчинів наносять вручну на заздалегідь зволожену поверхню. Товщина такої ізоляції – не більше 30 мм. Штукатурну гідроізоляцію з водонепроникного, розширювального або безусадкового цементу, а також з портландцементу з ущільнювальними добавками, облаштовують і витримують протягом тижня при температурі не нижче +5°С.

 

Рис. 8. Цементна штукатурна гідроізоляція

 

Штукатурна асфальтова гідроізоляція

Це покриття з гарячих або холодних мастик товщиною до 20 мм. На горизонтальні і похилі поверхні мастику розливають і розрівнюють 2 шарами товщиною 7–8 мм. Вертикальні покриття захищають цегляною стіною, бетонними плитами або шаром цементної штукатурки, армованим металевою сіткою. Горизонтальні покриття теж захищають: після укладання асфальтову гідроізоляцію закривають цементно-піщаною стяжкою і бетоном основної конструкції. Гарячу мастику наносять на поверхню 2 або 3 шарами з боку зволоження або гідростатичного тиску. Холодну мастику наносять шарами, товщиною кожен у 2–4 мм. Взимку холодну асфальтову гідроізоляцію застосовують при температурі до –20°С. У бітумні емульсійні пасти додають антифризи, що знижують температуру замерзання суміші. Поверхні заздалегідь підігрівають, сушать і ґрунтують бітумною пастою з добавкою латексу.

Лита асфальтова гідроізоляція

Асфальтову суміш розливають на горизонтальну ділянку захисної стінки, потім розрівнюють її скребками, укладаючи зверху цементний розчин або стяжку. Взимку литу асфальтову гідроізоляцію облаштовують при температурі до –20°С. Поверхні і порожнини, куди укладають суміш, заздалегідь очищають і просушують.

Ін’єкційна гідроізоляція

Її облаштовують шляхом нагнітанням рідких матеріалів на мінеральній, поліуретановій, епоксидній й інших основах, які здатні проникати в пори і тріщини бетону або кам'яної кладки. Ін'єкційну ізоляцію застосовують при захисті вже наявних конструкцій. Її здійснюють як ззовні, так і зсередини приміщення. При ін'єкційній гідроізоляції спочатку свердлять отвори спеціальним устаткуванням. Діаметр отворів – 10–20 мм, відстань між ними – 40–60 см (місця свердління отворів визначає фахівець на стадії попереднього обстеження конструкції). Потім за допомогою спеціального устаткування закачують розчин в отвори і ділянку між фундаментом і ґрунтом. За допомогою з’єднувальних трійників і шлангів створюють герметичну систему, до якої приєднують кожну свердловину. До системи під’єднують компресор, який і нагнітає гідроізолювальну речовину.

 

Рис. 9. Ін’єкційна гідроізоляція

 

Просочувальна гідроізоляція

Такою гідроізоляцією просочують бетонні плити і блоки, азбестоцементні листи і труби, блоки з вапняку і туфу. Це спеціальні матеріали з цементу з добавками хімічно активних речовин і спеціально подрібненого піску, які проникають углиб пор матеріалу і, кристалізувавшись, перекривають доступ волозі через тріщини і пори.

 

Рис. 10. Нанесення просочувальної гідроізоляції

 

Монтована бентонітовими матами гідроізоляція

Бентонітові мати – це шар бентонітової глини у вигляді гранул між листами картону або геотекстилю. Така гідроізоляція запобігає осіданню будівлі, добре захищає стіни від вологи, а також від капілярного вбирання вологи. Картонна оболонка в процесі експлуатації розкладається в ґрунті – в результаті вся заглиблена поверхня буде оточена глиною. Бентонітова глина відіграє роль щита вже при товщині 1–2 см. Укладаючи бентонітові мати спочатку відкопують ґрунт, відкриваючи поверхню стін. Усю площину щільно обкладають бентонітовими матами внапуск, а вільний простір у місцях стиків засипають бентонітовими гранулами.

 

Характеристики деяких видів гідроізоляції підвалу

Види гідроізоляції

Основа матеріалу

Од. вим.

Вартість матеріалу,

$/од. вим.

Особливості

Обмащувальна

 

Цементна

 

кг

0,7

Довговічна, безусадкова, екологічна, економічна

Цементно-полімерна

 

кг

7

Стійка до агресивного хімічного середовища, екологічна

Цементно-хімічна

кг

1,5

Добре переносить постійний контакт з вологою, надається для термінового усунення протікань, екологічна

Полімерна

 

кг

6

Простота застосування, універсальна, морозостійка (до –50°С)

Поліакрилова

кг

4

Універсальна, вологонепроникна (вище 0,7 МПа)

Бітумно-латексна

кг

1

Економічна, пожежо- та вибухобезпечна

Фарбувальна

 

Цементна

кг

2,5

Універсальна, паропроникна, екологічна, економічна

Бітумна

кг

3

Універсальна, займиста, нестійка до низьких температур

Каучук-смоляна

кг

2,3

Еластична, годиться для бетону і металу

Каучук-бітумна емульсія

кг

5

Універсальна, еластична, захищає від корозії

Клейова

 

Бітумна

кг

1,1–1,4

Гнучка, надається для наплавлення, не морозостійка

Бітумно-полімерна

кг

1,1–1,3

Не гниє, підвищена гнучкість

Полімерна

кг

5–5,2

Гнучка, стійка до хімічної і механічної дії, горюча

Поліестерна

Теги та ключові фрази
як утеплити шланг з водою під фундамент, підвал з керамічних блоків
Більше статей за тегами
  • гідроізоляція підвалу
  • клейова гідроізоляція
  • фарбувальна гідроізоляція
  • обмащувальна гідроізоляція


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
06.05.2020р.

ЦВІЛЬ У ПОМЕШКАННІ – РЕАЛЬНІ ЗАГРОЗИ

Останніми роками широких масштабів набула проблема ураження покрівельних, стінових і підлогових конструкцій, укладених за багатошаровою технологією із застосуванням комплексу паро-, гідро- і теплоізоляційних матеріалів.

11.08.2017р.

Міфи зовнішнього утеплення панельних будинків

Утеплення окремих квартир з боку фасаду багатоповерхових житлових будинків, крім недовгострокового позитивного ефекту для мешканців цієї квартири, має низку істотних недоліків, що не дають можливості рекомендувати такий тип утеплення для масового застосування.

01.07.2016р.

Де потрібна теплоізоляція?

Після введення нових будівельних норм, що посилили вимоги до теплозахисту, правильне використання якісної теплоізоляції стало насущною необхідністю. Сьогодні у будівництві використовують сучасні матеріали і технології, що дають змогу зберегти тепло ефективніше. Це, наприклад, складні тришарові конструкції із залізобетонних панелей, блоків легкого бетону, цегли з обов'язковим середнім шаром із теплоізоляції, а також багатошарові системи фасадного утеплення – вентильовані фасади і системи "мокрого" типу.

При використанні матеріалів посилання на www.budexpert.ua (для інтернет ресурсів з гіперпосиланням) обов'язкове.